سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧
سال همدلی تصویر دوم عشایر1 عشایر2
**از امام رضـا(ع) دربـاره بهتـريـن بنـدگـان سـوال شـد. فـرمـود: آنان كه هر گاه نيكـى كنند خـوشحال شوند, و هرگاه بدى كنند آمرزش خـواهند, و هر گاه عطا شـوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند, وهر گاه خشم كنند در گذرند. **امام رضا (ع):به خداوند خوشبين باش, زيرا هر كه به خدا خوشبين باشد, خدابا گمان خـوش او همراه است, و هر كه به رزق و روزى اندك خشنود باشد, خـداوند به كردار اندك او خشنود باشد , و هر كه به اندك از روزى حلال خشنود باشـد, بارش سبك و خانـواده اش در نعمت باشد و خـداوند او را به دنيا و دوايـش بينا سازد و او را از دنيا به سلامت به دارالسلام بهشت رساند. **امام رضا (ع):عقل شخص مسلمـان تمـام نيست, مگر ايـن كه ده خصلت را دارا بـاشـد: 1ـ از او اميد خير باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خير اندك ديگرى را بسيار شمارد. 4ـ خير بسيار خود را اندك شمارد. 5ـ هـر چه حـاجت از او خـواهنـد دلتنگ نشـود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقـر در راه خـدايـش از تـوانگـرى محبـوبتـر بـاشــد. 8ـ خـوارى در راه خـدايـش از عزت بـا دشمنـش محبـوبتـر بـاشــد. 9ـ گمنـامـى را از پـر نـامـى خـواهـانتـر بـاشـد. 10ـ سپس فـرمـود: دهمى چيست و چيست دهمى ؟ به او گفته شـد: چيست؟ فـرمـود: احـدى را ننگـرد جز ايـن كه بگـويـد او از مـن بهتـر و پـرهيز كـارتـــر است.**
منو اصلی
بازدید
بازدید این صفحه: 377304
بازدید امروز: 922
کل بازدید: 1989558
بازدید کنندگان آنلاین: 17
اخبار > رئیس سازمان امور عشایر در همایش روستا و عشایر بيان كرد:


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان امور عشایر در همایش روستا و عشایر بيان كرد:

رئیس سازمان امور عشایر گفت: در دو سال گذشته ٢٥٠ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با بهره 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله به عشایر کشور اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در چهارمین همایش ملی "روز روستا و عشایر" که روز 15 مهر ماه در محل سالن اجلاس سران برگزار شد با بیان این مطلب افزود: تاکنون ١٠٠ میلیارد تومان از این تسهیلات پرداخت شده و 150 میلیارد تومان بقیه نیز در حال جذب است.

وی گفت: عشایر ١.٨ درصد از جمعیت کشور را شامل می شوند که با این جمعیت اندک ٢٥ درصد گوشت قرمز(١٩٠ هزار تن در سال) و ٣٥ درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند.

قندالی با اشاره به اینکه ٢٨ درصد دام سبک کشور را عشایر در اختیار دارند، بیان داشت: طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در کشور در حال اجرا است که اجرای آن مشمول همه عشایر می شود.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اختصاص ١.٥ میلیارد دلار برای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری گفت: در این خصوص طرح های متنوعی با توجه به توانمندی های عشایر در دست پیگیری است که اگر در جلسه آینده هیات دولت مصوب شود می توانیم از این محل هم تسهیلات خوبی را با فرصت زمانی مناسب و کیفیت مناسب جذب کنیم.

وی با اشاره به طرح تولید گیاهان دارویی در مناطق عشایری و طرح گردشگری عشایر گفت: عشایر در این بخش ها از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردارند که باید آن را توسعه دهیم.

قندالی بیان کرد: ظرف سه سال گذشته با توجه به کمبود منابع آب، حدود ٧٠٠ هزار تن علوفه دام از سوی دولت در اختیار عشایر گذاشته شده تا بتوانند از این شرایط عبور کنند.

رئیس سازمان امور عشایر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در دولت یازدهم قدم های بسیار خوب و کارگشایی برای عشایر برداشته شد، تصریح کرد: یکی از مجامع بسیار مهمی که در امور عشایر تصمیم گیری می کند شورای عالی عشایر است که خوشبختانه ظرف چهار سال گذشته این شورا دو بار به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد و مصوبات بسیار خوبی در این شورا به تصویب رسیده است.

وی افزود: طرح ویژه ارتقاء سطح سواد و دانش و مهارت در حوزه عشایری، طرح ویژه فرهنگی و مذهبی، و طرح ویژه بهداشت و درمان از مصوباتی است که در این شورا به تصویب رسیده خوشبختانه دو طرح اول در شورای عالی کشور در سال 95 مصوب شد و نهایتا به هیات وزیران ارسال شد و با تصویب هیات وزیران، توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ و امروز رونمایی شد.

قندالی به اشاره به برگزاری جلسات شورای عشایری استان ها، افزود: در سه سال گذشته حدود 1000 جلسه شورای عشایری در سطح استان ها و شهرستان ها داشتیم که منشا بسیاری از تحولات در مناطق عشایری شده است.

رئیس سازمان امور عشایرگفت: به موازات این برنامه ها، در ذیل ماده 27 قانون در برنامه ششم توسعه نیز احکام بسیار خوبی در حوزه توانمندسازی عشایر مخصوصا در حوزه آموزش تبیین شده است.

وي بيان داشت: در کشور جامعه سومی به نام جامعه عشایری داریم که خوشبختانه به رسمیت شناخته شده اند و مرکز آمار ایران هم هر ده سال یکبار از این جامعه آماربرداری می کند.

قندالی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در مجامع تصمیم گیری و برنامه ريزي در هر كجا که کلمه روستایی آورده می شود در کنارش حتما کلمه عشایر هم مطرح شود چرا که روستاییان و عشایر چه بخواهیم و چه نخواهیم در زندگی و نوع رفتار و معیشت در هم تنیده اند.

گفتني است، همایش "روز ملي روستا و عشاير"  از ساعت 8 تا 17 روز شنبه  15 مهر ماه با حضور دكتر اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور، جمعي از وزار، نمايندگان مجلس و مسئولين عالي رتبه كشوري و 1400 نفر از عشاير و روستائيان كشور در مركز همايش هاي بين المللي جمهوري اسلامي(سالن اجلاس سران) برگزار شد.


٢٢:١١ - يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس سایت WWW.ashayer-ilam.ir کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به عشایر ایلام تعلق دارد