سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧
سال همدلی تصویر دوم عشایر1 عشایر2
**از امام رضـا(ع) دربـاره بهتـريـن بنـدگـان سـوال شـد. فـرمـود: آنان كه هر گاه نيكـى كنند خـوشحال شوند, و هرگاه بدى كنند آمرزش خـواهند, و هر گاه عطا شـوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند, وهر گاه خشم كنند در گذرند. **امام رضا (ع):به خداوند خوشبين باش, زيرا هر كه به خدا خوشبين باشد, خدابا گمان خـوش او همراه است, و هر كه به رزق و روزى اندك خشنود باشد, خـداوند به كردار اندك او خشنود باشد , و هر كه به اندك از روزى حلال خشنود باشـد, بارش سبك و خانـواده اش در نعمت باشد و خـداوند او را به دنيا و دوايـش بينا سازد و او را از دنيا به سلامت به دارالسلام بهشت رساند. **امام رضا (ع):عقل شخص مسلمـان تمـام نيست, مگر ايـن كه ده خصلت را دارا بـاشـد: 1ـ از او اميد خير باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خير اندك ديگرى را بسيار شمارد. 4ـ خير بسيار خود را اندك شمارد. 5ـ هـر چه حـاجت از او خـواهنـد دلتنگ نشـود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقـر در راه خـدايـش از تـوانگـرى محبـوبتـر بـاشــد. 8ـ خـوارى در راه خـدايـش از عزت بـا دشمنـش محبـوبتـر بـاشــد. 9ـ گمنـامـى را از پـر نـامـى خـواهـانتـر بـاشـد. 10ـ سپس فـرمـود: دهمى چيست و چيست دهمى ؟ به او گفته شـد: چيست؟ فـرمـود: احـدى را ننگـرد جز ايـن كه بگـويـد او از مـن بهتـر و پـرهيز كـارتـــر است.**
منو اصلی
بازدید
بازدید این صفحه: 377283
بازدید امروز: 858
کل بازدید: 1989494
بازدید کنندگان آنلاین: 16
اخبار > معاون استاندار:


  چاپ        ارسال به دوست

معاون استاندار:

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان ایلام به نقل از خبرگزاری ایرنا : معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام گفت: عشایر کوچرو تا قبل از 27 آبان ماه به خاطر مساله اربعین و تردد زائران حق کوچ به مناطق گرمسیری را ندارند.

حسن کلانتری عصر یکشنبه در نشست اعضای شورای عشایر استان ایلام با محوریت کوچ پاییزه اظهار کرد: از تردد و کوچ عشایر کوچرو به ویژه عشایر استان های مهمان به مناطق گرمسیری استان ایلام تا قبل از تاریخ تعیین شده جلوگیری می شود.
وی افزود: همچنین از مسئولان ذیربط استان های همدان، کرمانشاه و لرستان خواسته شده با توجیه عشایر کوچرو استان های خود آنها را به کوچ با وسایل نقلیه به جای کوچ سنتی ترغیب کنند.
معاون استاندار ایلام تاکید کرد: باید دستگاه هایی چون دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی این استان ها قبل از آغاز کوچ عشایر خود به سمت استان ایلام اقدام های لازم مایه کوبی برای احشام و خود جمعیت انسانی عشایر را انجام دهند تا هم از ورود بیماری های واگیر دار به استان ایلام جلوگیری شود و هم سلامت عشایر و احشام آنها به مخاطره نیفتد.
کلانتری یادآور شد: در ایام کوچ عشایر نیروهای نظامی چون پلیس راه امنیت جان و مال عشایر را تامین کنند و همچنین مسیرهای تردد و ایل راه ها نیز توسط راه و شهرسازی مورد بازبینی و در صورت لزوم مرمت و تعمیر شود.
وی گفت: با توجه به فصل زمستان و بارش نزولات جوی باید دستگاه های مربوطه همچون راه و شهرسازی هر شهرستان تابعه وظیفه حفظ و نگهداری پل ها و راه های دسترسی عشایر که در مسیر رودخانه ها و مسیل ها هستند را بر عهده بگیرند تا در هنگام بروز حوادثی چون سیل همان شهرستان موظف به پیگیری و مرمت راه ها و پل های آسیب دیده باشد.
کلانتری اضافه کرد: یکی از خواسته های مهم عشایر استان ایلام که همه ساله در نوار مرزی مستقر می شوند داشتن مجوز قانونی برای چرای احشام خود در مراتع بکر آن سوی مرز واقع در خاک عراق است که باید با انعقاد تفاهم نامه با کشور عراق این خواسته عشایر استان پیگیری شود.
وی گفت: یکی از مهمترین نیازهای عشایر استان ایلام تامین آب مورد نیاز این قشر است که با کمک آب و فاضلاب مشکل آب شرب و آب احشام آنها تامین شود.
به گزارش ایرنا، 9 هزار و 736 خانوار با 60 هزار نفر جمعیت معادل 11 درصد جمعیت استان ایلام را عشایر کوچرو تشکیل داده اند و حمعیت دامی آنها نیز یک میلیون و 400 هزار راس است.
همه سال از اواخر فصل آبان تا اواسط اردیبهشت ماه استان ایلام میزبان 2 هزار خانوار عشایری با 600 هزار راس دام از استان های همدان، کرمانشاه و لرستان است.

 

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه مدیرکل امور عشایر استان گزارش کاملی از وضعیت و خدمات ارائه شده به عشایر استان را به سمع و نظر حضار رساندند .


٠٧:٢٤ - دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس سایت WWW.ashayer-ilam.ir کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به عشایر ایلام تعلق دارد