چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧
سال همدلی تصویر دوم عشایر1 عشایر2
**از امام رضـا(ع) دربـاره بهتـريـن بنـدگـان سـوال شـد. فـرمـود: آنان كه هر گاه نيكـى كنند خـوشحال شوند, و هرگاه بدى كنند آمرزش خـواهند, و هر گاه عطا شـوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند, وهر گاه خشم كنند در گذرند. **امام رضا (ع):به خداوند خوشبين باش, زيرا هر كه به خدا خوشبين باشد, خدابا گمان خـوش او همراه است, و هر كه به رزق و روزى اندك خشنود باشد, خـداوند به كردار اندك او خشنود باشد , و هر كه به اندك از روزى حلال خشنود باشـد, بارش سبك و خانـواده اش در نعمت باشد و خـداوند او را به دنيا و دوايـش بينا سازد و او را از دنيا به سلامت به دارالسلام بهشت رساند. **امام رضا (ع):عقل شخص مسلمـان تمـام نيست, مگر ايـن كه ده خصلت را دارا بـاشـد: 1ـ از او اميد خير باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خير اندك ديگرى را بسيار شمارد. 4ـ خير بسيار خود را اندك شمارد. 5ـ هـر چه حـاجت از او خـواهنـد دلتنگ نشـود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقـر در راه خـدايـش از تـوانگـرى محبـوبتـر بـاشــد. 8ـ خـوارى در راه خـدايـش از عزت بـا دشمنـش محبـوبتـر بـاشــد. 9ـ گمنـامـى را از پـر نـامـى خـواهـانتـر بـاشـد. 10ـ سپس فـرمـود: دهمى چيست و چيست دهمى ؟ به او گفته شـد: چيست؟ فـرمـود: احـدى را ننگـرد جز ايـن كه بگـويـد او از مـن بهتـر و پـرهيز كـارتـــر است.**
منو اصلی
بازدید
بازدید این صفحه: 380198
بازدید امروز: 280
کل بازدید: 2002604
بازدید کنندگان آنلاین: 15
اخبار > رئیس سازمان امور عشایر ایران


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان امور عشایر ایران


رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: کل جوامع در کشور دچار تغییراتی شده اند و جامعه عشایری نیز از این تغییرات مصون نبوده است به همین دلیل حفظ عشایر بعنوان یک میراث گرانبها در اولویت قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در نشست امروز یکشنبه 9 دی ماه با شهردار نصرآباد از توابع استان اصفهان اظهار داشت: کل جوامع در کشور دچار تغییراتی شده اند و جامعه عشایری نیز از این تغییرات مصون نبوده است.
وی گفت: خوشبختانه در کشور هنوز رگه هایی اصیل از زندگی عشایر وجود دارد اما این رگه ها در روستاها کمرنگ شده است.
رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: یکی از وظایف ما ارائه خدمات زیربنایی مثل راه، آب و تامین سوخت فسیلی و تامین بعضی از کالاهای ضروری به کوچندگان است.
قندالی اظهار داشت: در سال 93 تا 95 سه مورد مصوبه خوب در شورای عالی عشایر و هیات دولت داشتیم که یکی از مصوبات طرح ویژه ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری است که در آن وظایف همه دستگاه ها کاملا مشخص شده است و در سال 95 به دستگاه ها ابلاغ شده و جنبه اجرایی پیدا کرده و باید این را مطالبه کنیم.
وی گفت: در حوزه فرهنگ نیز طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به عشایر است که در هیات دولت مصوب شده و بر اساس آن آحاد جامعه عشایری باید تحت پوشش فرهنگی و مذهبی دستگاه های مرتبط قرار بگیرند و وظیفه ما در سازمان و استانها این است که آنرا مطالبه کنیم.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به موضوع اختصاص سهمی برای عشایر کنکور، اظهار داشت: این موضوع را تا شورای عالی انقلاب فرهنگی هم برده ایم و دنبال این هستیم تا سهمیه ای به عشایر در حوزه رشته های صنایع دستی، دامداری و ... در نظر گرفته شود و این حق فرزندان عشایر است چون فرصت برابر برای آنان وجود ندارد ضمن اینکه استعدادهای خوبی هم در مناطق عشایری وجود دارد.
قندالی گفت: براساس آمار هنوز 70 درصد درآمد عشایر متکی به دام است به همین دلیل طرحی را در مناطق عشایری اجرا می کنیم تحت عنوان زنجیره تولید گوشت قرمز که به نوعی حرکت از دامداری سنتی به دامداری مدرن است.

وی اظهار کرد: در حوزه تسهیلات سال گذشته چهار میلیارد تومان در حوزه اصفهان دادیم که این تسهیلات ارزان با سود 4 درصد و دور برگشت 5 ساله و ضمانت زنجیره ای است که نیازی به وثیقه نیز ندارد. 10 درصد از اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری داده اند و 10 درصد آن را به حوزه گردشگری اختصاص داده اند که باید از طریق سامانه کارا پیگیری شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به گردشگری عشایر و اینکه استفاده از هتل ها دیگر برای گردشگران جذابیت ندارد، گفت: گردشگری و بوم گردی عشایر در حال رونق گرفتن است البته این نوع گردشگری باید در حوزه سامانه های عرفی و چادرهای عشایر اتفاق بیفتد که درآمد حاصل از آن نصیب خود عشایر شود.
قندالی افزود: برندسازی محصولات عشایر در برخی مناطق در حال پیگیری است که ضوابط خاص خود را دارد و می توان از طریق شرکت های تعاونی عشایری این موضوع را پیگیری کرد.


٠٨:٥٤ - شنبه ١٥ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٨٩    /    تعداد نمایش : ١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس سایت WWW.ashayer-ilam.ir کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به عشایر ایلام تعلق دارد