سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
سال همدلی تصویر دوم عشایر1 عشایر2
**قابل توجه عشایر عزیز استان ایلام ** خطر وقوع حریق در جنگلها و مراتع؛** با آغاز فصل گرما و خشکی هوا، احتمال وقوع آتش سوزی در محیط های طبیعی افزایش یافته است. بنابراین ضرورت دارد عشایر ، کشاورزان، دامداران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر میشوند از روشن کردن آتش جدا خودداری و حداکثر ملاحظات ایمنی برای پیشگیری از وقوع حریق را رعایت کنند.** روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان ایلام**
منو اصلی
بازدید
بازدید این صفحه: 409499
بازدید امروز: 771
کل بازدید: 2141848
بازدید کنندگان آنلاین: 16
اخبار > مدير كل امور عشاير استان


  چاپ        ارسال به دوست

مدير كل امور عشاير استان

مدیرکل امور عشایر استان ایلام، از ضرورت بازگشایی فوری راه های عشایری تخریب شده از سیل ایلام با توجه به کوچ بهاره عشایر خبرداد.
علی سلیمی در گفت و‌گو با خبر نگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: با توجه به فصل کوچ عشایر ضرورت دارد که راه‌های ارتباطی عشایری استان ایلام که در سیل اخیر دچار تخریب و از بین رفتن و آبگرفتگی شده اند در اولویت نخست قرار گیرد.
مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: تخریب راه‌های دسترسی به اتراق‌گاه‌های عشایری موجب محصور شدن عشایر دامدار در بسیاری از اتراقگاه های استان شده است و خانوارهایی از عشایر شهرستان‌های آبدانان و دهلران به علت ریزش و رانش کوه یا تخریب پل‌ها محصور مانده اند که نیازمند کمک فوری هستند.
وی اظهار داشت: با توجه به محدودیت تجهیزات فنی و منابع مالی، این اداره امکان  برطرف کردن  تمام خرابی‌های ایجاد شده در ایل راه ها به خصوص بهسازی پل و تاسیسات راه های عشایری را ندارند.
سلیمی ترمیم و بهسازی راه‌های عشایری که دچار رانش و ریزش کوه شده اند را منوط به تامین و تخصیص فوری اعتبار دانست و گفت: در حال حاضر مایحتاج عشایر کوچرو محصور در اتراقگاه‌های فاقد جاده با استفاده از موتور سیکلت تامین می‌شود که این شیوه جوابگو جمعیت و نیاز آنان نیست.
وی با بیان اینکه سیلاب اخیر نزدیک به 220 میلیارد ریال خسارت به عشایر استان وارد کرده است، افزود: زیربخش‌های راه، ابنیه، سوله های انبار ذخیره علوفه دامی، اراضی کشاورزی و زراعی عشایر، علوفه، چادر، محل نگهداری دام، ایل راه های عشایر استان ایلام بیشترین خسارت را از سیلاب متحمل شده‌اند.
سلیمی ادامه داد: از مجموع دو هزار و 200 کیلومتر راه عشایری استان ایلام، حدود دو هزار و 50 کیلومتر معادل 90 درصد مجموع کل راه های عشایری بین 10 تا 100 درصد خسارت دیده اند و 25 دهنه پل و ابنیه عشایری نیز تخریب و یا خسارت جدی دیده‌اند.
مدیرکل امور عشایر استان ایلام توضیح داد: به علت تخریب راه‌های عشایری، دسترسی به برخی کانون‌های عشایری امکان پذیر نیست و خدمات رسانی به عشایر گرفتار با سختی زیاد و با وسایل ابتدایی انجام می‌ شود.
وی گفت: بیش از 270 راس دام سبک عشایر کوچرو این استان بر اثر سیل تلف شد که در این خصوص بیش از شش میلیارد ریال زیان به عشایر شهرستان‌های ملکشاهی، آبدانان، ایوان و دره شهر وارد شده است.
تسنیم، استان ایلام دارای 9 هزار خانوار عشایری با جمعیت 60 هزار نفر است که یک میلیون 400 راس دام سبک و سنگین در اختیار دارند


٠٨:٠١ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٣٠٢٨    /    تعداد نمایش : ١٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس سایت WWW.ashayer-ilam.ir کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به عشایر ایلام تعلق دارد