يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
سال همدلی تصویر دوم عشایر1 عشایر2
*عید قربان ، عید ذبح میوه ی دل ابراهیم و ایثار سبز اسماعیل* عید بر آمدن انسانی نو از خویشتن خویش* عید رهیدگی از اسارت نفس* عید لبیک به دعوت حق* بر شما مبارک*
منو اصلی
بازدید
بازدید این صفحه: 418570
بازدید امروز: 676
کل بازدید: 2175227
بازدید کنندگان آنلاین: 12
اخبار > وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

وزیر جهاد کشاورزی بر تشکیل زنجیره ارزش در جامعه عشایری به منظور افزایش درآمد و بهره مندی عشایر از تلاش ها و تولیدات خود تاکید کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، محمود حجتی امروز شنبه 7 اردیبهشت ماه در گردهمایی سراسری مدیران تشکل ها و مسوولین امور عشایر کشور اظهار داشت: عشایر خیلی کمتر از آنچه که حاصل دسترنجشان است بهره برده و نتایج مرارت ها و زحمات و تولید این قشر بیشتر نصیب دیگران شده است.

وی ادامه داد: با راه اندازی و تکمیل زنجیره های ارزش و تولید و رفع نیازهای عشایر باید تلاش کنیم محصولات عشایر بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برسد.

حجتی با بیان اینکه بسترهای پشتیبانی ایجاد زنجیره اعم از امکانات، منابع اعتباری و آموزش توسط دولت در بخش عشایر آماده شده است، افزود: در زنجیره ارزش علاوه بر تولید گوشت باید به صنایع جانبی مانند تولید پشم  نیز توجه شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در گذشته، بخش عمده اقتصاد عشایر حول محور دام بود، اما امروز با افزایش قیمت ارز برخی از صنایع جانبی دامپروری مانند پشم و پوست باید در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بخشی از زنجیره ارزش در جامعه عشایری، صنایع دستی است که درآمدزا می باشد و باید پیگیری شود تا این صنایع به طور مستقیم به دست مصرف کنندگان برسد.

حجتی گفت: تشکل های عشایری باید با ایجاد مراکز عرضه مستقیم در شهرها به موضوع ارائه صنایع دستی بپردازند.

وزیر جهاد کشاورزی بوم گردی و تولید گیاهان دارویی را از دیگر بسترهای افزایش درآمد عشایر عنوان کرد و افزود: توسعه بوم گردی و گردشگری عشایر منجر به توسعه مناطق عشایری خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان گیاهان دارویی در مناطق عشایری و عرصه های منابع طبیعی کشور اظهار داشت: با تقویت تولید گیاهان دارویی در عرصه مراتع، آموزش و حمایت مالی به صورت فنی و سازگار با محیط زیست، می توان زمینه های کار و درآمد را برای عشایر ایجاد کرد.

حجتی با تاکید بر افزایش رفاه جامعه عشایری، گفت: امور رفاهی اعم از تامین آب سالم، مسکن، بهداشت و آموزش باید با همکاری سایر دستگاه ها برای عشایر ایجاد شود تا بخشی از نگرانی های این جامعه برطرف و بتوانند به تولید خود ادامه دهند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید نگاه توسعه ای به جامعه عشایری داشته باشیم، گفت: توانمندسازی تنها جنبه اقتصادی ندارد بلکه توانمندسازی به معنای اجتماعی، فرهنگی، فکری و آموزشی نیز هست.

وی رفع نیازهای عشایر و توانمندسازی آنان را ضروری دانست و اظهار داشت: عشایر باید به حقوق خود وقوف پیدا کنند و این اتحادیه ها، تشکل ها و تعاونی های عشایری هستند که باید نیازهای عشایر را تعریف و پاسخگوی آن باشند.

گفتنی است، در این گردهمایی که معاون برنامه ریزی و اقتصادی و معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران و 300 نفر از مدیران تشکل ها و مسوولین امور عشایر کشور حضور داشتند، از نمونه های برتر اتحادیه ها، تعاونی های عشایر و صندوق خرد زنان عشایری با اهدا لوح، تقدیر بعمل آمد.


٠٨:١٩ - يکشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٣٠٤٠    /    تعداد نمایش : ٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آدرس سایت WWW.ashayer-ilam.ir کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به عشایر ایلام تعلق دارد